ماموگرافی چیست

ماموگرافی چیست؟
ماموگرافی نوعی تست مبتنی بر دوز پایین اشعه ایکس می باشد که طی آن پستان بررسی می شود تا تغییرات غیر طبیعی مشخص شود. نتایج ماموگرافی روی فیلم اشعه ایکس ثبت شده و یا مستقیما وارد کامپیوتر می شود و متخصصی به نام رادیولوژیست آن را بررسی می کند. ماموگرافی به پزشک متخصص زنان امکان می دهد تا تغییرات بافت پستان که در طول معاینه مشخص نشده را ببیند.
ماموگرافی هم برای خانم هایی استفاده می شود که عوارض و مشکلاتی در ارتباط با پستان ندارند و هم در مورد خانم هایی استفاده می شود علائمی مانند تغییر در شکل، اندازه، وجود ترشح از نوک پستان و درد را دارند. تغییرات پستان تقریبا در همه خانم ها اتفاق می افتد. در حقیقت، اغلب این تغییرات سرطانی نیستند و اصطلاحا به آن خوش خیم گفته می شود، اما تنها پزشک متخصص زنان می تواند تشخیص نهایی را در مورد آن بدهد. تغییرات پستان می تواند به صورت ماهانه اتفاق بیفتد و علت آن هم به خونریزی های قاعدگی مربوط است.


بهترین روش برای تشخیص به موقع و زودهنگام سرطان پستان چیست؟
استفاده از ماموگرافی با کیفیت بالا و انجام معاینه بالینی که توسط پزشک متخصص زنان انجام می شود بهترین و موثرترین راه برای تشخیص زودهنگام این بیماری است. تشخیص به موقع سرطان پستان شانس درمان موفقیت آمیز را افزایش می دهد.
مانند هر تستی، ماموگرافی نیز محدودیت ها و مزایایی را در پی دارد. برای مثال، برخی سرطان ها با استفاده از ماموگرافی تشخیص داده نمی شود که ممکن است در معاینات بالینی و تصویربرداری های تکمیلی نظیر MRI مشخص شود , بررسی و چک کردن پستان توسط خود فرد به منظور شناسایی تغییرات آن breast self-exam یا BSE یا خودآزمایی پستان نامیده می شود. تحقیقات نشان نداده است که BSE تنها به کاهش تعداد مرگ و میر ناشی از سرطان پستان کمک می کند. BSE نباید به عنوان معاینه روتین انجام شود.
اگر شما انتخاب می کنید که BSE را انجام دهید، به خاطر داشته باشید که تغییرات پستانی می تواند به دلیل بارداری، افزایش سن، یائسگی، چرخه های قاعدگی و یا استفاده از قرص های ضد بارداری یا سایر هورمون ها ایجاد شود. احساس کمی ناهمواری و نا صافی در پستان طبیعی است. بنابراین معمول است که پستان ها قبل و یا در طول خونریزی قاعدگی متورم شده و حساس شود. اگر شما متوجه تغییرات غیر معمولی در پستان های خود شدید با پزشک متخصص زنان تماس بگیرید.


ماموگرافی و تشخیص زودرس سرطان سینه  
مطابق با گزارش سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA) ماموگرافی می‌تواند ۸۵ تا ۹۰ درصد از سرطان‌های پستان را در زنان بالای ۵۰ سال حداقل ۲ سال قبل از احساس آن کشف کند.
ماموگرافی برای زنان بالای ۴۰ سال هر دوسال یک بار و برای زنان بالای ۵۰ سال سن سالی یک بار توصیه می‌شود. با توجه به شایع بودن سرطان پستان در بانوان اهمیت انجام درست ماموگرافی بیشتر نمایان است. با توجه به این‌که کلیه مراحل آماده سازی بیمار ، ارتباط ، تهیه عکس ، تست شرایط صحیح دستگاه مطب و کلیه پارامترهای که در کیفیت عکـس مـؤثـر هستنـد بـر عهـده تکنسیـن اسـت ، دانـش تکنسیـن و تکنیـک درست انجام ماموگرافی بیش از پیش اهمیت خود را نشان می‌دهد. چه بسا در صورت عدم آگاهی و انجام ناصحیح ، ماموگرافی باعث تشخیص نادرست و یا عدم تشخیص به موقع مورد مشکوک شود که در هر صورت می‌تواند ضایعات جبران ناپذیری برای بیمار داشته باشد. علاوه بر این رفتار و آگاهی تکنسین می تواند باعث اعتماد ، اطمینان و عدم نگرانی بیمار شود‌.


سرطان پستان  
سرطان پستان شایع ترین نوع سرطان در میان زنان است. در سال ۱۹۹۸ در کشور کانادا بیش از ۱۹۰۰۰ مورد سرطان پستان تشخیص داده شده است و آمار فوت ناشی از این بیمـاری ۶۰۰۰ مـورد ثبـت شـده است. در کشور امـریکـا ایـن ارقـام تقـریبـاً به ۱۰ برابر می‌رسد. در حدود ۴% از آمار سالانه فوت زنان در آمریکای شـمــالــی مــربــوط بــه ایــن بـیمـاری مهلـک اسـت. متأسفانه تا کنون در کشور ایران آمار قابل اعتمادی از تعداد مبتلایان به بیماری سرطان پستان و فوت ناشی از این بیماری ارائه نشده است. امکان ابتلا به سرطان  پستان در سنین مختلف متفاوت است. به طور خلاصه می‌توان عنوان کرد:
تا ۲۵ سالگی ، کمتر از یک در هزار
تا ۵۰ سالگی ، یک در ۶۳
تا ۷۵ سالگی ، یک در ۱۵
تا ۹۰ سالگی ، یک در ۹
به غیر از سن ، عوامل دیگری نظیر سابقه قبلی سرطان پستان و سابقه خانوادگی ، ریسک سرطان را بالا می‌برند. موارد دیگر از جمله حاملگی دیر هنگام و چندین عامل دیگر تأثیر کمتری در این امر دارند. زمانی که یک غده به حالت قابل تشخیص می‌رسد ، معمولا بین دو تا هشت سال از تشکیل سلول‌های آغازی سرطانی می‌گذرد.


ماموگرافی چگونه انجام می شود؟
شما رو به روی دستگاه مخصوص اشعه ایکس می ایستید. شخصی به نام تکنسین رادیولوژی، پستان را بین پلیت اشعه ایکس و پلیت پلاستیکی قرار می دهد، این پلیت ها به دستگاه اشعه ایکس متصل هستند و پستان ها را فشرده می کنند به نحوی که پستان ها صاف شود. به این ترتیب اشعه ایکس در بافت پستان منتشر می شود تا تصویری از پستان ایجاد شود.
شما به مدت چند ثانیه در پستان های خود فشار را احساس خواهید کرد و ممکن است احساس ناراحتی کنید، اما این شرایط چند ثانیه بیشتر طول نمی کشد. هر چه پستان صاف تر شود تصویر بهتری به دست می آید. اغلب از هر پستان دو تصویر گرفته می شود یکی از طرفین و دیگری از بالا. ماموگرافی هایی که به منظور چکاپ انجام می شود حدودا 20 دقیقه به طول می انجامد.

چند نوع ماموگرافی وجود دارد؟
دو نوع ماموگرافی داریم: ماموگرافی تشخیصی و ماموگرافی که به منظور چکاپ انجام می شود.
ماموگرافی هایی که به منظور چکاپ انجام می شود در مورد خانم هایی است که علامت بالینی مبنی بر سرطان ندارند. این تست شامل  دو اشعه ایکس در هر پستان است. با این روش تومورها یا توده هایی که به واسطه لمس قابل تشخیص نیستند، مشخص می شود. این نوع ماموگرافی قادر به تشخیص رسوبات کوچک کلسیمی در پستان است که برخی اوقات بدان معنی است که سرطان پستان وجود دارد.
ماموگرافی تشخیصی: این تست به منظور بررسی سرطان پستان بعد از این که علائمی مبنی بر سرطان پستان تشخیص داده شد انجام  می شود. علائم سرطان پستان عبارت است از درد، ضخیم شدن پوست پستان، ترشحات نوک پستان یا تغییراتی در اندازه و شکل پستان. این ماموگرافی ها انجام می شود تا تغییرات بیشتر پستان که در ماموگرافی چکاپ به دست آمده بررسی شود یا بخش هایی از بافت که رویت آن در ماموگرافی چکاپ سخت بوده است بررسی شود. این نوع از ماموگرافی در مقایسه با ماموگرافی چکاپ بیشتر به طول می انجامد و از میزان اشعه ایکس بیشتری استفاده می شود تا از چندین زاویه بافت پستان بررسی شود. تکنسین می تواند روی ناحیه مشکوک دقیق تر شود و جزئیات بیشتری را تصویر برداری کند و این به پزشک متخصص زنان کمک می کند تا تشخیص دقیق تری دهد.
در ماموگرافی دیجیتال نیز از اشعه ایکس استفاده می شود تا تصاویری از پستان ایجاد شود اما در این حالت تصویر به دست آمده مستقیما در کامپیوتر ذخیره می شود. به این ترتیب این امکان وجود دارد تا تصویر ثبت شده بزرگ نمایی بیشتری پیدا کند و به این ترتیب دقیق تر بررسی می شود. تحقیقات اخیر نشان نداده است که تصاویر دیجیتالی در مقایسه با تصاویر فیلم اشعه ایکس سرطان را بهتر نشان می دهد. اما در مورد خانم هایی که پستان های متراکم دارند و در دوران قبل از یائسگی قرار دارند و یا افرادی که زیر 50 سال هستند، منفعت به دست آمده توسط تصاویر دیجیتالی بهتر است.
ماموگرافی دیجیتال می تواند مزیت های زیر را در پی داشته باشد:
•    از آن جایی که این تصاویر با استفاده از کامپیوتر می تواند به اشتراک گذاشته شود این امکان برای بیمار وجود دارد تا با پزشکان دیگر نیز مشورت کند .(حتماً در هنگام تحویل جواب CD تصاویر خود را دریافت کنید)
•    تفاوت بین بافت های نرمال و غیر نرمال ممکن است آسان تر مشخص داده شود.
•    تعداد تست های مربوط به پیگیری ممکن است کاهش یابد.
•    تصاویر تکراری کمتری ممکن است مورد نیاز باشد و به این ترتیب در معرض اشعه ایکس بودن نیز کاهش می یابد.


چند وقت یک بار باید ماموگرافی انجام شود؟
در آمریکا توصیه می شود که :
•    خانم های 50 تا 74 ساله هر دو سال ماموگرافی دهند.
•    خانم های زیر 50 سال باید در مورد نحوه شروع و انجام مجدد آن با پزشک خود مشورت نمایند.


ماموگرافی چه چیز را می تواند نشان دهد؟
رادیولوژیست به تصاویر اشعه ایکس به دست آمده از پستان نگاه می کند تا تغییرات را بررسی کند. تفاوت های بین پستان ها و برخی تفاوت های نرمال اهمیتی ندارد. او تصاویر به دست آمده را با تصاویر ماموگرافی قبلی مقایسه می کند تا تغییرات را بررسی کند. پزشک هم چنین به توده ها و یا رسوبات کلسیم نیز توجه خواهد داشت.


کجا می توان ماموگرافی با کیفیت بالا انجام داد؟
در کلینیک های مخصوص پستان، در بخش رادیولوژی بیمارستان، رادیولوژی های خصوصی ماموگرافی هایی با کیفیت بالا انجام می شود. مفتخریم در مرکز تصویربرداری پزشکی پایتخت از بروزترین و جدیدترین دستگاه ماموگرافی دنیا با برند هولوژیک ساخت کشور آمریکاو همچنین پزشکان رادیولوژیست متخصص در تصویربرداری پستان پذیرای مراجعه کنندگان محترم میباشیم.


اگر ایمپلنت پستان داشته باشم چه خواهد شد؟
خانم هایی که ایمپلنت پستان دارند نیز باید ماموگرافی انجام دهند. خانم هایی که بعد از برداشت کامل پستان (ماستکتومی) ایمپلنت انجام داده اند باید از پزشک خود بپرسند آیا برای پستان بازسازی شده انجام ماموگرافی نیاز خواهد بود یا خیر.
اگر شما ایمپلنت های پستانی دارید حتما فردی که ماموگرافی انجام می دهد را در جریان قرار دهید. به تکنسین و رادیولوژیست های با تجربه به منظور انجام ماموگرافی از بیمارانی که ایمپلنت دارند، نیاز است. ایمپلنت برخی بافت های پستانی را می پوشاند و تشخیص را دشوار می سازد. برای دیدن بافت های بیشتر، تکنسین باید به آرامی بافت پستان را از ایمپلنت دور کند و تصاویر بیشتری را از پستان ها بگیرد.


برای انجام ماموگرافی چطور باید آماده شوم؟
ابتدا باید بررسی کنید آیا مکانی که در آن قرار است ماموگرافی انجام دهید از شما چه چیز را می خواهد که قبل از رفتن به ماموگرافی باید آن را رعایت کنید. در این جا برخی نکات لیست شده است که می تواند راهنمای کلی باشد:
•    اگر شما هنوز دچار خونریزی های قاعدگی می شوید سعی کنید تا وقت انجام ماموگرافی را هفته قبل از پریود خود قرار ندهید. در این صورت پستان ها کمتر دردناک و متورم می شود و ماموگرافی تصاویر بهتری را ایجاد می کند.
•    اگر ایمپلنت دارید حتما مسئولین ماموگرافی را در جریان قرار دهید.
•    روزی که برای انجام ماموگرافی می روید، از دئودرانت، عطر، لوسیون و یا پودر استفاده نکنید. این موارد سبب ایجاد سایه روی ماموگرام می شود.
•    اگر در جای دیگری ماموگرافی انجام داده اید با خود همراه داشته باشید تا بتوان نتایج قبلی را با فیلم های جدید مقایسه کرد.


برگرفته از: وبسایت http://www.WomensHealth.go

عضویت در خبرنامه

جهت اشتراک در خبرنامه ایمیل خود را وارد کنید و از این پس اخبار سایت به ایمیل ثبت شده ارسال میگردد

تماس با ما

تهران - بلوار میرداماد - جنب ایستگاه مترو - بعد از ساختمان بانک مرکزی - روبروی بانک پاسارگاد - شماره 192
ایمیل : این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید
تلفن ویژه : 24845
تلفن : 22225717
 
مدیریت مرکز: 09129352085  فاتح حسینی
معاونت مرکز: 09127981185  همایون درایه
مدیر سایت: 09123347811  امیر بیگدلی